Kniha a její historie

Kniha našla své uplatnění v celém světě. Pomáhá nám přinést radost, zábavu i vzdělání, a lidé si vypěstovaly ke knihám velkou lásku . Knihy ovšem nebyly vždy takové, jak je známe dnes. Krásně barevně tištěné, složené listy papíru do úhledné vazby… V dávných dobách bylo písmo zanášeno třeba na hliněné destičky nebo zvířecí kůži. V různých částech světa a u různých národů vznikaly první písma a první knihy. Kam tedy až sahá historie knihy?
kniha a růže
Nejstarší písmo na světě je to čínské
Snad první znaky písma pocházejí ze 7. století před naším letopočtem. Našly se v Číně a byly vyryty do želvích krunýřů. Tyto znaky lze spojovat s pozdějšími nejstaršími čínskými znaky. Čínské písmo tak je nejstarším písmem na světě.
Kámen a hliněné tabulky
Později se začal k zaznamenávání událostí používat kámen. Od 3. tisíciletí pak sloužily hliněné tabulky, do kterých se rylo ostrým rákosem, což dokazují archeologické vykopávky. Ty zaznamenávají nejrůznější texty, eposy, motlitby, zákony i lékařská či matematická díla.
cenné knihy
Papyrus

Zhruba ve 4. až 7. století se nejvíce používal papyrus, který byl skladný, lehký a kvalitní. Pro jeho výrobu se používala stébla šáchoru papírodárného, který rostl ve Starověkém Egyptě. Byl používán v mnoha kvalitách a vyvážel se do celého světa. Z papyru se dokonce vázaly první knihy.
starožitnosti
Pergamen
Pergamen, který se zhotovoval ze zvířecích kůží, ve 2. století před naším letopočtem nahradil papyrus. Psaly se na něj rukopisy, které zaznamenávaly veškeré znalosti lidstva. Pergamen se používal až do konce středověku, kdy byl nahrazen papírem.
Papír
První papír byl vynalezen ve 3. století před naším letopočtem v Číně. Vyráběl se z konopí, až o tisíc let později se začal vyrábět z hedvábí a lnu. Papír v podobě, jak ho známe dnes, se začal vyrábět okolo roku 100 našeho letopočtu. První papírny pak vznikají v 11. století. Papír byl sice méně kvalitní než pergamen, zato byl mnohem levnější. Knihy z něho vyráběné tak mohly být prodávány za nízké ceny.