Někdo se chtěl napakovat do vlastní kapsy, my Češi to dobře známe, neboť takový postoj tunelování a obřích zlodějen ve velkém stylu se tu objevil mnohokrát.
Lithium bylo docela neznámým kovem až do října roku 2017. Ložiska lithia v Krušných horách zkoumala pouze australská firma Gomet a bylo ticho po pěšině. Pro politickou scénu nebylo lithium ničím zajímavým a možná by nebylo ani dnes, kdyby celou aféru o těžbě lithia zahraničními firmami nerozdmýchali komunisté, hnutí kolem pana Okamury a webové stránky mnohdy kontroverzního informačního portálu Aeronet. Do problematiky se pak zapojilo také hnutí ANO a tím pádem se politická scéna, až na pár výjimek, zaměřila na toho, kde prodej českého lithia hodlal uskutečnit. Byl to tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.
Australští prospektoři získali povolení k průzkumu hlubinných zdrojů již dávno. Proč asi?
Poslanci tedy zasedali a memorandum mezi australskou těžařskou společností a ministerstvem průmyslu a obchodu, které Jiří Havlíček podepsal, prohlásili za tzv. nulitní. To znamená, že z memoranda nevyplývají žádné povinnosti ani žádná práva. Jak to tedy bude dál, bude průzkum a těžbu lithia provádět státní podnik? Mimochodem, nejde o žádný drobný zdroj příjmů, půjde o stovky miliard korun.
Tak jednoduché to zas není, firma Geomet získala totiž od vlády povolení k průzkumu ložisek a měla již dokonce vymezen prostor pro dobývání. Vše probíhalo korektně podle příslušných předpisů a firma tím pádem splnila podmínky k následné těžbě. Měla tedy přednostní právo surovinu těžit a zákon praví, že když těžební společnost toho nevyužije, teprve tehdy může stát přidělit právo na dobývání někomu jinému. Ostatně, kdo by hodlal investovat nemalé prostředky do průzkumu podzemních těžebních ložisek, kdyby je nechtěl následně těžit?
Jak bude průzkum a těžba lithia probíhat dál, záleží na vývoji politické scény a na postoji samotné vlády a poslanců, pochopitelně i nově znovuzvoleného prezidenta republiky Miloše Zemana.