Břečťan (latinský název: Hedera helix) lze nalézt všude. Popínavá rostlina zdobí stěny domů, nachází se všude v lese, leze v zahradě nebo jako domácí rostlina vytváří příjemnou atmosféru.
Dvě věci byste u břečťanu měli vzít v úvahu:
1. Rostlina se udržuje jinak v domácnosti a jinak na zahradě.
2. Břečťany jsou jedovaté (zejména bobule).
To by vás však nemělo odradit od držení břečťanu v bytě. Jen se ujistěte, že domácí zvířata nebo batolata nedávají rostlinu do úst nebo si po dotyku břečťanu nedávají ruku přímo do úst.
Výběr vhodného umístění
Břečťan má rád jasná místa s malým nebo žádným přímým slunečním světlem. Pokud je slunce příliš intenzivní, listy zelených rostlin vyblednou. Nicméně, pokud je lokalita příliš tmavá, listy ztrácejí svoje mramorování. Takže nekladte břečťan k oknu, které směřuje na jih, nebo do tmavého rohu. Pokud je váš byt velmi světlý, nějaká vhodná zástěna by měla pomoci.
Nejvhodnější teploty pro břečťan jsou ty, které nepřesahují 18 stupňů a neklesají pod 10 stupňů. Také vlhkost by neměla být příliš nízká, jinak by se rostlina postupně tenčila. Nejlepším místem pro břečťan je koupelna, kde převládají ideální podmínky pro tyto rostliny.
Další tip: nevystavujte břečťan příliš blízko ke stěně. Popínavé rostliny, jako je Břečťan popínavý, vytvářejí silné přiléhající kořeny, které se mohou připevnit ke stěně a jsou velmi obtížně odstranitelné.
Vybírejte květináč podle velikosti rostliny. Nezapomeňte, že i u domácí rostliny se může vyvinout silný kořenový systém. Takže byste rostlinu měli přesazovatkaždé dva až tři roky. Kdy přesně byste měli břečťan zkontrolovat? když kořeny vyčnívají z otvorů pro odvod vody.
Na zeminu můžete použít normální zahradní hlínu.
Správná péče
Nejkrásnější je břečťan, když je zdravý. Vedle správného místa hraje důležitou roli také péče.
● Mírné zalévání:břečťan mírně zalijte. To znamená zalévat pravidelně, ale pouze tak, aby se země nevysušila. Nepoužívejte příliš mnoho vody a nechte vrchní vrstvu vyschnout. Správná teplota zavlažovací vody je pokojová teplota.
● Dobře hnojit:každé dva týdny je třeba do zavlažovací vody přidat kapalné hnojivo pro vnitřní rostliny. V zimě, v období od listopadu do února, byste měli břečťanu dá s hnojením přestávku na a vůbec nebo ho oplodnit každých osm týdnů.
● Dávejte pozor na počasí:v létě byste rostlinu měli zalít trochu víc než v zimě. Vhodný je také postřik listů v letních měsících vodou. To také pomáhá proti škůdcům.
● Řezané okrasné keře:řezání okrasných keřů je nutné pouze zřídka. Pouze pokud je břečťan příliš velký nebo roste nechtěným směrem. Avšak uschlé listy nebo výhony by měly být odstraněny.