Hledáte-li vysněnou nemovitost a k ní úvěr, jistě už jste sami zjistili, že realitní trh v Čechách není vytvořen pro mladé lidi. Když založíte pár let po škole rodinu, tak zaručeně nemáte našetřeny stovky tisíc korun. To samozřejmě není možné. Jenže právě to banky požadují. Dají vám sice možnost si na byt nebo dům půjčit, ale dostanete od nich jen 80 procent z odhadu.
Snadné počty
Ve chvíli, kdy se podíváte na čísla, rychle zjistíte, že šetření nejspíš není úplně možné. Dejme tomu, že si vyhlídnete dům a 3,5 milionu korun. To za domek není vůbec přehnaná cena. Požadovaných 20 % tím pádem bude činit 700 tisíc korun a k tomu musíte počítat také se čtyřmi procenty, které zaplatíte finančnímu úřadu jako daň za nabytí nemovitosti. 100% hypotéka v Čechách bohužel není k dispozici, a proto musíte přijít s výhodným řešením.
Co dál?
Kromě střádání úspor existuje pár dalších tipů, kterých se můžete chytit. Některé z nich už vás jistě napadly, jiné budou možná novinkou. Jdeme na to:
-
najděte banku, která poskytuje úvěr na 90% podíl,
-
vezměte si spotřebitelskou půjčku na zbývajících 20 %,
-
ručte druhou nemovitostí (např. bytem rodičů),
-
půjčte si potřebný finanční obnos od rodiny a přátel.
Poslední možnost je sice nejlevnější, ale může vést k problémům v oblasti mezilidským vztahům, což není vůbec příjemné. Půjčka k hypotéce je možnost, kterou mnoho lidí volí, ale rozhodně není ideální. Použít další nemovitost jako druhou zástavu je mnohem lepší a nebudete muset každý měsíc bojovat se splácením dvou závazků místo jednoho.
Rodiče se obávat nemusí
V posledních letech se ručení dalším majetkem stalo oblíbeným řešením a rodina většině žadatelů ráda pomůže. Mnoho z nich se jistě obává, že budou ručit po zbytek svého života, ale tak to není. Byt či dům se dá ze smlouvy snadno vyvázat ve chvíli, kdy bude splacena určitá částka a o vyvázání písemně požádáte. O této možnosti se ale musíte informovat u svého finančního poradce.