O bylinky a jejich účinky se zajímá stále více lidí. Stoupá i jejich užívání na různé zdravotní problémy. Samozřejmě, že člověk musí umět odlišit, kdy je léčba bylinkami vhodná a kdy je nutné navštívit lékaře. Na vyléčení závažných zdravotních potíží bylinky nestačí. Léčivkami, ale můžeme své zdraví podpořit. Používat můžeme úplně obyčejné byliny. Jako přírodní antibiotikum poslouží obyčejný křen. Víte, že se mu říká český ženšen, křín nebo mužská ředkev? Křen se používal k léčebným účelům již dávno v minulosti.
Nejen, že křen slouží jako přírodní antibiotikum, ale obsahuje velké množství vitamínu C, vápník, hořčík, draslík, vápník a kafrový olej. Křen bychom měli pojídat hlavně k masitým pokrmům. Zvýší vylučování enzymů. Podpoří činnost jater a slinivky. Možná někoho překvapí, že napomáhá při nechutenství.Oceníte ho jako prostředek proti kašli a ke zmírnění menstruačních bolestí. Při nachlazení, chřipce, kašli a virózách horních cest dýchacích ho můžete užívat preventivně jako antibiotikum.
Ale i u křenu platí, všeho s mírou. Přeci jen jeho ostře pálivá chuť může způsobit nějakou kontraindikaci. Vyvarovat by se ho měli především osoby s průjmy nebo chronickým onemocněním ledvin a močových cest. Ten, kdo má problém s žaludečními vředy, měl by se křenu vyvarovat. Pokud vám, ale v užívání křenu nic nebrání, můžete jeho léčivý potenciál využít na plno.
Vyrobte si křenový med. Je výborný na kašel a nachlazení. Recept je jednoduchý, není třeba v něm hledat žádné složitosti.
Nastrouhejte polévkovou lžíci co nejčerstvějšího křenu a smíchejte se třemi lžícemi medu. Nechte do druhého dne ustát. Lžičku medu užívejte několikrát denně.
Podobným způsobem si můžete připravit křenové víno.
Do jednoho litru červeného vína vsypte nastrouhaný křen, aby dosahoval do jedné pětiny láhve a nechte deset dní vylouhovat. Křenové víno je velmi silné!