S problémem se zády, konkrétně s bolestí zad se setkalo více jak osmdesát procent dospělé populace. Jedná se o velmi rozšířené civilizační onemocnění způsobené i moderním stylem života. Nejčastější příčinou je bolest bederní páteře, která je zapřičiněna nerovnovážným zatížením svalů páteře sloužící coby celek ke stabilizaci lidského trupu.
Pohnutky vyvolávající bolest bederní páteře
Mnoho příčin může mít vliv na bolest bederní páteře. U mladší generace je způsobena nedostatečnou fyzickou aktivitou a doslova sedavým stylem života, trávením veškerého času sezením ve školní lavici a doma u počítače. U starších občanů je původcem bolesti degenerace meziobratlových plotének, které se nachází mezi jednotlivými obratli v lidské páteři. Jejich posláním je zejména potlačení tlaku a nárazu vznikajících při pohybu ve vzpřímené poloze.
Tyto meziobratlové ploténky tvoří elastická tkáň mající sklon k úbytku v rámci vyššího věku.
K přetěžování bederní oblasti dochází prostřednictvím špatného držení těla, nesprávně naučených pohybů a velký vliv má i nadváha. Mezi rizikový faktor náleží dlouhé sezení, nedostatečná pohybová aktivita, konzumace nadměrného množství jídla.
Nicméně je důležité neopomenout, že v rámci bolesti se může jednat i o vážné onemocnění vnitřních orgánů. Bolest beder často souvisí s onemocněním ledvin, kdy tak může jít o zánět. Při zanedbání může vyústit až ke trvalému poškození.
Efektivní prevence
Nejlepší a osvědčenou metodou v rámci prevence je pravidelný pohyb a cvičení proti bolestem zad. Pravidelné cvičení je tak velmi účinnou pomocí a řešením. Cvičení je ideální ráno i večer. Zejména ráno je ocenitelné v tom, že po probuzení v rámci lehkého protažení dojde k uvolnění ztuhlého svalstva po spánku.
Správné cviky vám poradí fyzioterapeut, jenž vám i podrobně vysvětlí a ukáže správnou techniku provedení jednotlivých cviků. Neboť jen tak lze dosáhnout výsledku a pouze správně provedené cviky přinesou výsledek v rámci odstranění či předejití bolestem zad. Rovněž velmi důležité při cvičení je správné dýchání, nikdy nezadržovat dech.
Mezi důležité předpoklady náleží korekce adekvátního postoje a hlavně sezení. V sedě přeci jen trávíme nejvíce času. Jestliže nelze dlouhé sezení nikterak regulovat, neboť máte sedavé zaměstnání, je účinné podložit bedra za pomoci různých pomůcek, jako je například i složená mikina. Díky tomu tak dojde ke správnému fyziologickému zakřivení beder do mírné lordózy. Při volbě speciální pomůcky je vhodný malý overball či McKenziho lumbální válec.