Koupání v bazénu je příjemné a zábavné do té doby, dokud je uvnitř nádrže voda v pořádku, je čistá a nezapáchá. Na její kvalitu má vliv celá řada faktorů.
Když se na hladině tvoří pěny víc, než je zdrávo
Také máte rádi bublifuk? Některé děti jej milují a najdou se i dospělí, co si s ním rádi připomenou svá dětská léta, anebo si jen tak pro radost do něj fouknou, aby se vytvořil houf bublin, které lehce padají k zemi a některé se na ní i chvíli udrží, než prasknou. Bubliny, to je svým způsobem přírodní zázrak a někteří z nás si je rádi dopřejí i ve vaně s pěnivou přísadou.
Pěna ovšem nepatří do plaveckého bazénu či bazénu na zahradě, i když by takové plavecké závody byly možná atraktivní podívanou. Zvýšené pěnivosti se snažíme zabránit různými prostředky.
Prevence – to je první věc, na kterou bychom neměli zapomínat. V čisté vodě se totiž pěna tvoří jen velmi málo a za jistých okolností. Především to znamená vodu pravidelně filtrovat od nečistot a nasazovat další prostředky, jako je chlorová či bezchlorová chemie. U velkých bazénů a nádrží přírodního charakteru se využívají i přírodní způsoby čištění vody pomocí planktonu, vodních rostlin a dalších mikroorganismů.
Součástí prevence je i důkladná hygiena před vstupem do bazénu, tedy sprchování třeba solární sprchou. Nezapomínejte, že měkká voda (např. v horách) hůře smývá mýdlo a šampony, a právě ty patří spolu s dalšími faktory ke zdrojům vyšší pěnivosti. Někdy se však nepodaří ani při důkladné prevenci a očistě pěně zabránit a tehdy je možné nasadit odpěňovač Chlorito.
Jedná se o koncentrovaný výrobek, který velmi rychle reaguje, ovšem musí se dodržet doporučené dávkování podle objemu vody v nádrži. Pokud by byla dávka vyšší, může dojít k zakalení vody nebo ji znehodnotit vysráženými částečkami.
Pokud se jedná o odpěňovač – kapalinu, tu je možno aplikovat na pěnu prostřednictvím jemného rozprašovače.