Pokud se podíváme trochu do historie, tak před 26 lety byl v bývalém Československu na půdě ČVUT (České vysoké učení technické v Praze) poprvé napojen oficiálně internet k celosvětové síti. Internet v té době se začal využívat pouze na přenos informací mezi vysokými školami.
Začátky internetu byly samozřejmě těžké, včetně velmi pomalého připojení, ale časem se k internetu připojovalo čím dál více lidí a firem. V té době si nikdo nedokázal představit, jak nás internet ovlivní. Využívání počítače a internetu je dnes pro mnohé nutnost. Postupem času se s počítačem a internetem seznámili i dříve narození.
Kladů internetu je samozřejmě mnoho, například:
· vyhledávání veškerých informací, pravdivých i nepravdivých
· práce, podnikání, prodej, vlastní reklama ve formě výdělku
· výuka, čtení, ukládání dokumentů a fotek
· internetové bankovnictví
· komunikace, která je rychlá, levná nebo i zdarma (Skype)
· nákup přes internet, který je velmi pohodlný a rychlý
· komunikace přes sociální sítě (Facebook, Instagram, Twitter a jiné)
· zábava, oddych, hry
· sledování filmů, které si vyberete nebo stáhnete podle vlastního výběru
· sledování televizních programů podle vlastního výběru.
Kladů internetu je určitě více než těch záporných. To naše „internetové pohodlí“ určitě nabourává naše peněženky, ale i s tím se vyrovnáváme.
Co se týká záporů, o těch se též už napsalo mnoho.
Především se to týká toho, že dnes velká většina lidí prostřednictvím internetu nemá žádné soukromí. Je to nejenom smutné, ale může to být velmi zneužité v jejich neprospěch. Protože osobní data a bankovní účty jsou téměř veřejné. Útoky škodlivých softwarů (malwaru), hlavně těch zákeřných a vyděračských je mnoho. A je smutné, že v budoucnosti jich bude čím dál více. Dají se už jednoduše koupit. Co je důležité – především neotvírat ve svém emailu podezřelé přílohy a odkazy a pravidelně aktualizujte svůj antivirus.
Do záporů internetu patří i závislost, která působí jako droga. Tím máme na mysli „spousty času u internetu“, který se dá prožít mnohem lépe.