Objev závitu přinesl lidstvu úžasné technické možnosti. Díky závitům si můžeme dovolit sestavovat stavební konstrukce, domácí spotřebiče a elektrické nářadí, nábytek, dopravní prostředky a stroje a celou řadu dalších výrobků spotřebního sortimentu. Kdybychom závity neznali, přišli bychom o mnoho výhod současných technických vymožeností a náš svět by měl docela odlišnou podobu. Závitů existuje celá řada typů, například metrický, Whitworthův, trubkový, trapézový a objevují se na malých i velkých průměrech hřídelí i děr. Jestliže pak máme za úkol závit zhotovit, využíváme dostupných nástrojů, jako jsou například závitníky a závitová očka.
S těmi ovšem uspějeme pouze u malých průměrů a pokud chcete vyrobit závit velkých průměrů, musíte na to jít jinak. Tehdy tu máme k dispozici soustružnické nože ČSN 223770,1 na závity P, L https://www.i-nastroje.cz/CSN-223770-1-na-zavity-P-L-c12_142_3.htm.Výroba závitů na soustruhu se na tomto stroji přímo nabízí, rotační pohyb obrobku postačí využít k tomu, abychom přiblížili nástroj – soustružnický nůž na závity k jeho povrchu a začali v patřičném posuvu nástroje vytvářet potřebný průměr, délku a stoupání závitu pro spojovací součásti různých strojů a mechanismů.
Závitové nože patří do běžného vybavení soustružnických provozů a dílen a vzhledem k jejich nízké ceně nebývá obvykle problém mít k dispozici více nástrojů pro vnitřní i vnější závity. Se soustružením závitů lze seznamovat již studenty na středních školách a odborných učilištích v rámci studijní praxe a tato práce by je navíc mohla i bavit, protože máte v relativně krátkém čase k dispozici hmatatelný výsledek – závit vyrobený na výrobku, který lze vzápětí využít při montáži a kompletaci různých strojních součástí nebo komponentů některých spotřebičů a dalšího spotřebního zboží. Práce na soustruhu je zábavná a lze ji také vnímat jako druh antistresu.