Vlastnit zahrádku je v mnoha případech docela přítěž, jelikož je nutné se o ni dobře starat. Na druhou stranu ale máte zelený plácek, který může sloužit ke konání večírků, případně k lenošení nebo relaxaci. Ať tak či onak, budete každopádně potřebovat kvalitní zastřešení, které vás v případě nouze ochrání před deštěm nebo ostrými slunečními paprsky. K tomu se nejlépe hodí pergola, klasická konstrukce, která se do zahrad, dvorků nebo parčíků dokonale hodí. Nemusíte se bát, že byste ji museli složitě vyrábět. V dnešní době si můžete klidně objednat tento druh zastřešení u specializovaného prodejce.
Nejprve musíte ale vyřešit, z jakého materiálu by pergola měla být. V tomto směru se dělí na dva typy – dřevěné a kovové. Kov nejčastěji představuje hliník, ale můžete si koupit klidně i pergolu z oceli. Není to však typické. Dřevo jako materiál rozhodně sedne do prostředí plného zeleně mnohem více než trochu neosobní kov, ale na druhou stranu je nutné se o takovou konstrukci dobře starat, jinak se začne kroutit a různě chátrat. To v praxi znamená, že byste měli dřevěnou pergolu alespoň dvakrát ročně zkontrolovat a minimálně jednou za rok natřít ochrannými nátěry.
O kovovou pergolu se po jejím postavení prakticky nemusíte starat.
Co se týče samotné montáže, můžete si k tomu sjednat firmu, případně se do toho pustit sami. Většinou tuto službu automaticky nabízí prodejce, ale počítejte s tím, že zadarmo ani za částku podobnou poštovnému to rozhodně
Ano, existují prodejci, kteří nabízejí tuto službu zdarma, ale to slovo si dejte do uvozovek, jelikož cena práce se už automaticky započítává do ceny pergoly. V případě, že se rozhodnete postavit na nohy pergolu sami, bude vhodné přizvat si k tomu alespoň jednoho kamaráda. Jedná se o prefabrikáty, takže by to nemělo být kdovíjak komplikované, ale víkend vám to zabrat může.