Vodáci v České republice a ti, co k nám putují ze sousedních zemí na vodácká putování, se dělí do dvou základních skupin. V té první jsou ti, co si nechají dovézt lodě z půjčovny až na místo vyplutí, a odevzdávají je tam, kam se chystají doplout. Toto je nevýhodné v tom, že jste vázáni na přesné termíny a místa, kde lodě odevzdáváte a přebíráte, takže kvůli tomu musíte přizpůsobit vlastní program.
V druhé skupině se nachází lidé, kteří si přepravují lodě i vodácké vybavení sami. Vystačí k tomu jen s vlastním tažným zařízením a přívěsným vozíkem se svařovanou ocelovou nástavbou – konstrukcí, kam se připevní přepravovaná plavidla. Někdy vystačíte i se samotnou nástavbou a vozíky je možné si pouze pronajmout např. v hobby marketech.
Přeprava lodí svépomocí se pak může uskutečnit v poklidném tempu, zcela nezávisle na vnějších okolnostech. Stačí se pouze domluvit s ostatními účastníky výpravy, kteří se na místo vyplutí přesunou vlastními auty nebo vlakem a v průběhu plavby je možné velmi pružně měnit program podle počasí, momentální nálady a touhy. Jistou možností je i vézt s sebou jízdní kola, která se vejdou do spodní části přívěsu, a můžete pak plavbu po řece doplnit cyklistikou. Toto zpestření uvítáte zejména za chladnějšího počasí, které není zrovna ideální na koupání.
Vodáci, kteří se pomocí vlastního tažného zařízení Fabia https://www.amsa.cz/Fabia-III a přívěsu přesouvají na potřebná stanoviště, mohou splouvat i řeky hůře dostupné a s omezenými možnostmi kempování, výhodné je to zejména tehdy, máte-li k dispozici vlastní dodávku pro přepravu většího počtu osob či nákladu, která poslouží i jako základna pro stanovou plachtu. Toto uplatníte například na horním toku Berounky nebo na Úhlavě, kde je velmi omezený počet vodáckých tábořišť. Musíte však ctít soukromý majetek a případné zákazy táboření a rozdělávání ohňů.